Róża jerychońska, inaczej też zmartwychwstanka

Mimo, że wygląda jak martwa, to jednak siła wody budzi ją po kilkunastu godzinach do życia. Suchy kłębek przemienia się w zieloną roślinę! W celu pobudzenia i doprowadzenia do rozkwitu zaschniętej róży - należy ją zalać wodą w miseczce, tak aby jej korzeń był zanurzony, zimną lub ciepłą, a nawet wrzącą wodą, czego nie wytrzyma żadna żywa roślina.

Już po kilku godzinach roślina zacznie rozwijać się. Pojedyncze łodyżki otwierają się coraz więcej i więcej i przybierają ciemno zielony kolor z jasnymi przebarwieniami. W ciągu 2-4 dni rozwinie się w pełni. Róża lubi dużo światła, czasem dopiero po powtórnym zasuszeniu i namoczeniu, w drugim cyklu, staje się jeszcze bardziej zielona.

Przez tydzień można pozostawić ją w wodzie, potem potrzebuje 2 tygodni suszy. Wtedy zwija się w kłębek. Cykl można powtórzyć dowolną ilość razy.

Występowanie

Miejsce, w którym naturalnie żyje róża z jerycha to obszary Ameryki Północnej oraz Azji,W rejonach występowania opady deszczu są niezwykle rzadkie a okresy suszy trwają przez długie miesiące. W procesie ewolucji róża jerychońska dostosowała się do takich warunków i jako ciekawostka przyrodnicza rozpowszechniona została praktycznie na całym świecie.

Cudowne właściwości lecznicze i walory kosmetyczne

Jest to najbardziej zdumiewająca roślina na Ziemi pochodząca z obszarów Jordanii. Róża w stanie wilgotnym poprawia, oczyszcza i odświeża powietrze oraz pochłania dym papierosowy w miejscu, w którym się znajduje. Zasuszona - zapobiega zaburzeniom snu i chroni przed domowym robactwem i insektami. Woda, w której rozwija się róża może służyć do kąpieli, robienia kompresów na miejsca po ukąszeniach owadów. Również może być stosowana w celach kosmetycznych, aby powstrzymać starzenie się skóry twarzy i szyi, przeciwdziała robieniu się zmarszczek.

Legenda rośliny

To roślina legendarna, o której snuto wiele opowieści. Jedna z nich mówi, iż Najświętsza Maria Panna w czasie ucieczki z Nazaretu do Egiptu przejeżdżała przez wzgórza miasta Jerycho i mimo, że nie była to pora deszczowa, zaschnięte podobne do burzanu kłębki róży na Jej widok rozkwitły i zazieleniły się. Wtedy matka Boska naznaczyła je znakiem krzyża i obdarowała życiem wiecznym, jak również właściwościami uzdrawiającymi.

Wierzy się, że ta rzadka roślina sprowadza szczęście i pokój do domu. Symbolizuje Narodziny, Śmierć i Zmartwychwstanie, dlatego święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy to idealna okazja, by dać róży rozkwitnąć.

Uprawa

Żeby podziwiać ten mały cud rozkwitania wystarczy zalać różę wodą w miseczce tak,aby jej korzeń był zanurzony. Roślinę nie trzeba nawet sadzić.Po zalaniu ciepłą lub zimną wodą ( PRZEGOTOWANA , NIE Z KRANU !!! )róża ta w pełni rozwinie się w około 90 min. Natomiast przy wrzątku trwa ten proces około 50 min. Róża lubi dużo światła, czasem dopiero po powtórnym zasuszeniu i namoczeniu, w drugim cyklu, staje się jeszcze bardziej zielona. Przez tydzień można pozostawić ją w wodzie, potem potrzebuje minimum 1 tydzień suszy. Wtedy zwija się ponownie w kłębek. Cykl można powtórzyć dowolną ilość razy. Róża jest tak trwała, że nawet nasze wnuczęta będą się nią jeszcze cieszyć.

W sezonie letnim można różę wysadzić do ogrodu. Będzie stanowiła znakomite tło o barwie głębokiej zieleni, podkreślając urodę innych kwiatów.

Komentarze:

dodany: 27-May-2013

Kategoria: Tagi: Róża Jerycho róża Jerycho

Mapa Strony Subskrybuj RSS Polityka prywatności

Copyright © 2002 - 2019 Zioła na Zdrowo