Kandyzowane pędy arcydzięgla sposoby ich przyrządzania oraz ich praktyczne wykorzystanie

Wiosną ścinamy młode, nie zdrewniałe ogonki liściowe i pędy kwiatowe, kroimy na 5-centymetrowe odcinki, delikatnie zeskrobujemy wierzchnią skórkę i smażymy około 20 minut w gęstym syropie uzyskanym przez połączenie 1 kg cukru z 3/4 szklanki wody. Odstawiamy. Następnego dnia znów krótko smażymy. Wyjmujemy z syropu, obsypujemy cukrem-pudrem i powoli suszymy. Kandyzowane pędy żujemy przy zapaleniu jamy ustnej i dziąseł. Mogą też służyć do dekoracji tortów, kremów, a posiekane do aromatyzowania wielu ciast.
Pisząc o arcydzięglu warto wspomnieć słynny francuski likier ziołowy zwany benedyktynką, którego twórcą był w 1510 roku zakonnik Bernard Vincelli z opactwa ojców benedyktynów w Fecamp.

Oto przepis (wg LĆwierczakiewiczowej) zaczerpnięty z książki I. Gumowskiej Ziółka i my.

„10 g korzenia arcydzięgla, 15 g korzenia tataraku, 30 g suszonych skórek pomarańczowych, 3 sztuki małych, zielonych, gorzkich poma-rańczek, 8 g aloesu, laskę wanilii, 2 g gałki muszkatołowej, 3 g szafranu, 4 g imbiru i 4 goździki namoczyć w pół kwarty najlepszego spirytusu na trzy dni, nie dłużej. Odcedzić, zrobić syrop z 5 funtów (1 funt — około 454 g) cukru, biorąc kwaterkę gorącej wody na funt, dolać do spirytusu i zostawić na pół roku. Następnie zlać do butelek i szczelnie zakorkować". Na koniec wypada wyjaśnić, że kwarta to 1 litr, kwaterka — 0,25 litra, zaś funt — ok. 45 dag.

Wspomniałem już, że w XVI w. słynny Syreniusz zaliczył arcy-dzięgiel do warzyw powszechnie uprawianych. Ten sam autor pisze o właściwościach dzięgla wielokrotnie. I tak przyznaje mu moce magiczne: „Z przypadku jakiego nieszczęścia frasującym się i bardzo troskliwym korzeń zbierany pod wschodem Lwa niebieskiego i zaraz na szyję zawieszony frasunek odpędza i serce wesołe czyni". W innym miejscu docenia jego właściwości lecznicze: „proch z tego korzenia piersi i płuca z grubych wilgotności wyswobadza (...) takoż sok z korzenia warzonego w winie lub miodzie jady i trucizny z ciała wywodzi". Inny słynny zielarz — ksiądz Sebastian Kneipp herbatkę z korzenia arcydzięgla zalecał dla likwidowania zgagi, czyli niestrawności, przy katarach, zapaleniu płuc i oskrzeli...
 

Komentarze:

dodany: 07-Jan-2013

Kategoria: Tagi: Bernard Vincelli Syreniusz Gumowska Ziółka

Mapa Strony Subskrybuj RSS Polityka prywatności

Copyright © 2002 - 2019 Zioła na Zdrowo